Prečo som Twilght čítala až v devätnástich

Ošiaľ okolo Twilightu ma obišiel veľkou okľukou. Keď vyšiel posledný film bola som niekde na začiatku puberty. Pamätám si, že v tom čase z upírov šaleli aj moje spolužiačky. Videla som prvé dva filmy, ostatné len útržkovito. Viem, že sa mi páčili, ale nedostali ma natoľko, aby som siahla aj po knihách. Zrejme ma odradzoval fakt, že to všetci milujú. Druhá strana zase celú sériu hejtovala.

Prešli roky a ja som po nej z dlhej chvíle siahla. Chcela som pochopiť, čo toľké dievčatá ohromilo. Chcela som zistiť, akým štýlom Stephenie píše. Ostala som veľmi sklamaná, pretože som sa ešte nikdy nestretla so žiadnou sériou, ktorá by mala toľko chýb.

Viem, že som dlho neprispievala (prechádzala som si nepríjemným obdobím), a prvá recenzia po dlhej dobe bude negatívna, ale táto séria vo mne zanechala toľko rozpruplných emócií, že ich musím zaznamenať. Nebudem tu vykrikovať to, čo napísalo už milión ďalších recenzentov (ako táto séria ničí psychické zdravie tínedžeriek, aký zlý príklad im dáva atď.)

Zameriam sa skôr na tie nelogickosti, ktoré mi udreli do očí alebo iné chyby, ktoré mi prekážali a pokazili celkový dojem zo série.

Obsahuje spoilery!

1. Slabá slovná zásoba a chabý štýl (najmä pri prvej knihe)
Niektorí by pri tomto bode mohli argumentovať, že kniha je písaná v prvej osobe -z pohľadu Belly. Pravda je však taká, že toto zďaleka nie je prvá séria písaná v  prvej osobe, ktorú som čítala, ale prvá, pri ktorej mi chabý jazyk vyslovene prekážal. Čítať ďalej ma len hnala viera, že príde nejaký zvrat, ktorý mi zdvihne mienku na knihu.


2. Dej a zápletka sú na bode mrazu, inými slovami, aj lyrika je dejovejšia
Všimli ste si to? Tiež sa to týka hlavne prvej knihy, pokračovania na tom boli o štipku lepšie, hoc tiež neboli bohviečo. V jednotke "napätie" malo vyvolať Jamesove prenasledovanie Belly a jej naivná samovražedná akcia... Žiaľ je to napísané tak nudne a predvídateľne, že ma to vôbec nenadchlo. Žiadne obavy, žiaden strach o hlúpu hrdinku. Žiadne prekvapenie. 

Zápletky v ostatných knihách sú asi také vzrušujúce ako v prvej, ale blyslo sa tam pár zaujímavých kapitol, ktoré ma obmäkčili.3. Milujem ťa tak veľmi, až by som ťa vysal
Edwardova "láska" k Belle nedáva žiaden zmysel. Najprv sa jej stráni, lebo sa bojí, že sa neovládne a zabije ju. Následne však prichádza obrat o 360° a on jej vyznáva nehynúcu lásku. Kedy došlo k tej zmene? A čo také priťahuje nádherného upíra k nešikovnej a nie práve najpríťažlivejšej Belle?  Asi to, že mu vonia ako svačinka. Zvrhlé, nie?4. "Chcem ťa zabiť."  "Dôverujem ti, že ma nezabiješ."
Bella žila očividne s nízkym pudom sebazáchovy, čo je vzhľadom na to, ako priťahuje katastrofy veľmi obdivuhodné. Aký dôvod jej Edward dal na dôveru? Veď ho v tej dobe vôbec nepoznala. Bezvýhradne dôverovať predátorovi, ktorý musí vynaložiť obdivuhodnú silu, aby ju nezabil,  je šialené. Nielen šialené, ale samovražedné. Keď všetky zmysly kričia bež, Bella sa im vysmeje a urobí pravý opak.5. Ja sa chcem stať upírkou a som strašne nudná a plochá
Štyri knihy sa dookola rieši Bellino fňukanie, lebo ona chce byť upírkou. Edward je zásadne proti. Orem toho, že Bella absolútne nemyslí na to, čo budú robiť jej rodičia, ako sa budú cítiť, keď sa dozvedia, že je mŕtva, Bella je ochotná vzdať sa svojho ľudského života, lebo chce byť navždy mladá s Edwardom. Vrchol trucu je, keď odmietne osláviť osennástiny, lebo Edward má navždy sedemnásť. No proste naivná rozmaznaná princezná, ktorej jediným zmyslom života je jej chorobná láska k storočnému upírovi.6. Jasper sa odrazu nevie ovládať
Pamätáte sa, ako sa Jasper pokúsil napadnúť Bellu, keď sa papierom porezala na prste? Malá kvapka krvi. Hlavne, že tento upír chodí niekoľko desiatok rokov na strednú, kde sa študenti bežne zrania a dievčatá krvácajú. Divné, však?7. Navždy stredoškoláci alebo prečo je Esme žienka domáca
Carlisle má po fyzickej stránke 22 a pracuje ako lekár. To je skvelé, lebo ho to baví. Ale prečo Esme nepracuje? Je nesmrteľná. Chce nám vari autorka nahovoriť, že sa Esme sto rokov len tak poflakuje po dome a upratuje? Navyše, keď upíri ani nespia. Musí to byť príšerná nuda. Ja neviem obsedieť doma ani týždeň bez toho, aby som sa nezačala nudiť. Úbohá Esme.

A čo Emett, Rosalie, Edward, Jasper a Alice? Prečo chodia sto rokov na strednú? Stále dookola? Prečo nejdú niekedy aj na výšku? Prečo neskúsia niečo iné?  Ak dvadsaťdvaročný Carlisle môže byť lekár, prečo nemôže byť devätnásťročný Jasper právnik alebo ekonóm? Alebo osemnásťročná Alice? A čo dvadsaťročný Emett? Pokiaľ viem, výzorovo sa osemnásťročný a dvadsaťdvaročný líšia úplne minimálne.


8. Carlisle a Esme sú rodičia.
Carlisle má dvadsaťdva. Esme dvadsaťšesť. Ich deti od sedemnásť do dvadsať. Odkedy asi potrebuje dvadsaťročný Emett dvadsaťdvaročného otca? Fajn, Carlisle má takmer štyristo a jeho skúsenosti sa nedajú porovnávať so skúsenosťami jeho "detí", ale taká Esme sa narodila v tej istej dobe ako Alice, Edward, Rosalie a Emett. Jasper je od nej dokonca ešte starší. Premenili ho počas občianskej vojny. Stal sa upírom tridsať rokov pred Esminym narodením. Ako môže byť ona jeho matkou?9. Upíri... môžu mať sex a deti?
Sú absolútne a bezpochybne mŕtvi. V žilách im neprúdi krv. A... akousi záhadnou mocou môžu mať sex. Pokiaľ viem (maturovala som z biológie), a tým možno aj niekoho prekvapím, muži nemôžu mať sex bez toho, aby im v žilách nekolovala krv. Proste to tak funguje. Ako potom mŕtvoly majú sex? Vďaka krvi, ktorú pijú? Iným spôsobom? Priznám, tento obrovský plotohole ma natoľko dostal, že som si to vygooglila. Keď sa začali kopiť otázky na túto nelogickosť, Stephenie Meyer dodatočne postla, že upíri majú v tele inú špeciálne tekutinu, ktorá plní funkciu krvi a nesie aj DNA. Škoda len, že si to musela vymýšľať dodatočne a v sérii sa nič také nespomína. Tento "doplnok" vysvetľuje aj to, ako splodil Edward dieťa, keď jeho spermie sú už takmer storočie mŕtve... alebo sa zakonzervovali a čakali na splodenie Renesmee?10. Iba Edward a Bella. Nikto iní. Všetky ostatné postavy tvoria krovie.
Ach, tak táto vec ma veľmi mrzela. Celé štyri knihy sa to iba točilo okolo ich nehynúcej lásky a Bellinej túžby stať sa upírkou. A ja som sa tak veľmi túžila dozvedieť viac o Cullenovcoch! Žiaľ, to sa nesplnilo. Po Edwardovi dostal viac priestoru len Carlisle a Alice (o ktorej sa dozvedáme, že rada organizuje večierky). Rosalie dostala viac priestoru len na to, aby vyrozprávala svoj príbeh a potom sa stiahla do úzadia. Emett a Jasper sem-tam utrúsili nejaké vetičky a rýchlo sa stratili. Ich charaktery ostali záhadou. A Esme? Tej tam bolo najmenej. Jej jedinou úlohou bolo byť Carlisleovou manželkou, aby chudák nebol sám. Bella o nej hovorí vždy ako o láskavej a milujúcej, ale nijako to nie je dokázané, pretože hrala len krovie.

Bellini spolužiaci sa  vytratili zo série hneď po Bellinej maturite. Koniec.


11. Vlkolaci sú dobrí a Jacob poznačil Renesmee
Vlkolaci sú takí dobráci ako Cullenovci a Jacob si zvolil Renesmee, dcéru svojej veľkej lásky za ženu hneď po jej narodení. K tomu nie je čo dodať.


Tak, tu som si v krátkosti vyliala srdce z tejto série. Dala tak málo a pri tom mala potenciál ponúknuť omnoho viac. Škoda, veľká škoda. Čo si o Twilighte myslíte vy?

Komentáre